Wallade 8 ay önce
admin #Yemek

Beslenmeyi Destekleyen Yemek Tarifleri

Vücudun, solunum, kalp hızı gibi normal yaşam süreçlerini devam ettirebilmesi için enerjiye doğal olarak besinlere ihtiyaç vardır.

Besinlerin, hayatı devam ettirebilmek amacıyla ağız yoluyla vücuda alınma işlemine beslenme denir. Beslenmede, besinlerin kaliteli olmasının yanında onların alınış şekli ve zamanı da önem arz etmektedir. Örneğin, pişirme yöntemi bazı besinlerdeki vitaminleri öldürürken bazı besinler ise pişirilmeden tüketilememektedir.

Doymak İçin Yemek Yanlış

Sağlıklı bir bireyin günde, sabah, öğle, akşam olacak şekilde, en az 3 öğün beslenmesi gerekmektedir. Vücudumuzda oluşan açlık hissini ortadan kaldırmak için yemek yeriz fakat beslenmek sadece vücudumuzun ihtiyaç duyduğu protein, yağ, karbonhidratı vücuda almakla sınırlı bir konu değildir.

Beslenmek aynı zamanda, neyi, ne zaman, nasıl (pişmiş, çiğ, dondurulmuş vs.) yediğimiz, yediklerimizin içinde hangi yararlı ya da zararlı maddelerin bulunduğuyla da alakalıdır. Kısacası beslenme zannettiğimizden çok daha derin bir konudur. Bu nedenledir ki özellikle son zamanlarda “iyi beslenme, sağlıklı ve doğru besinler tüketme, dengeli ve yeterli beslenme” gibi konularda herkes özenli davranmaya başlamıştır.

Beslenmede Çeşitlilik

Vücuda alınan besinlerin çeşitliliğini artırmak gerekir. Örneğin, bir gıdanın vermediği vitamini diğer gıdadan almak gerekmektedir. Böylece dengeli beslenmiş ve kendimizi olası hastalıklara karşı korumuş oluruz. Daha sağlıklı ve enerjik bir yaşam sürmek için her türlü besinden yararlanmamız gerekmektedir.

Destekleyici Tarifler

Gün içerisinde bedenimizin ihtiyaç duyduğu her türden besini yemeye özen göstermemiz gerekir. Fakat bazen gözden kaçırdığımız ya da unuttuğumuz şeyler olabilir. Bu nedenle gün içerisinde ara öğün olarak atıştıracağınız, fındık, ceviz, kaju gibi kuru yemişler ve kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyveler ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

Sabah uyandığınızda daha dinç olmak için bir tarif, 1 kâse yulaf, ceviz veya fındık içi ve aldığı kadar sütü karıştırıp, üzerine doğranmış kuru meyveler, muz dilimleri ve bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Yine ara öğünlerde yiyeceğiniz mevsim salatalar veya elma, armut gibi meyveler de günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Vücudumuzun en temel ihtiyacı olan suyu ise günde olabildiğince bol tüketmekte yarar var. Bol yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin.

1
# Sinema&TV

La Casa de Papel'in yeni sezonundan kareler

Wallade 9 ay önce
0
# Fotoğraf

Kuşları fotoğraflamak için harika yöntem

Wallade 8 ay önce
0
# Şehir&İnsan

Hiç duymadığınız bir dili konuşan insanla nasıl anlaşırız?

Wallade 2 ay önce
2
# Bilim&Uzay

Kuzey Işıklarını Biliyoruz Peki Güney Işıkları Da Var Mı?

Wallade 4 ay önce
0
# Yemek

Kandil simidi tarifiyle kıvır kıvır kandil simidini evde yapın

Wallade 5 ay önce