Wallade 2 ay önce

Beynimizin tamamına ihtiyacımız var mı?

2009 yılında bilim insanları, Almanya'da beyninin sağ yarım küresi olmadan doğmasına rağmen normal yaşam süren bir kızla tanıştılar. Ardından Çin'de 2014 yılında beyinciği olmayan bir kadını duydular. Peki yaşayan örneklerine de bakarsak hepsine ijtiyacımız yok mu?

Beynimiz "nöroplastisite" adı verilen, sinir hücrelerinin yeni roller üstlenmesini sağlayan bir beceriye de sahip. Bu inanılmaz yetenek sayesinde bilim insanları hemisferektomi adı verilen bir operasyonu gerçekleştirebiliyor. 

Çocuklarda nadir görülen ciddi epilepsi vakalarında, cerrahlar nöbetleri durdurmak için beynin yarısını alabiliyor. Şaşırtıcı bir şekilde beynin diğer kısmı alınan kısmın işlevlerini de görüyor. 

Yani yarısı olmadan da hayatımıza devam etmemiz mümkün. Beynimizin diğer yarısı olsa da olmasa da enerji tüketimi de devam ediyor. 

Beynimiz ne kadar enerji tüketiyor?

Enerjimizin yaklaşık olarak 5/1'ini beynimiz tüketiyor. Yani günde yaklaşık olarak 400 kalori. Kulağa çok gibi gelebilir ama aslında beynimiz şaşırtıcı derecede verimli de çalışıyor.

Güç tüketimi 20 watt civarında yani düşük enerjili bir ampülden birazcık daha fazla. Beyin, enerjisinin yaklaşık üçte ikisini mesaj göndermek için geri kalanını da bakım ve onarım çalışmalarına harcıyor.

2
# Tabiat

Fareler neden her şeyi kemirir?

Wallade 5 ay önce
0
# Mimari

İslam mimarisinin 8 başyapıtı

Wallade 1 ay önce
1
# Sinema&TV

Google'dan Thanos'un eldiveni sürprizi

Wallade 8 ay önce
0
# Sanat

Dikiş sanatı dedikleri bu olsa gerek

Wallade 8 ay önce
2
# Fotoğraf

Doğanın büyüleyici anları

Wallade 8 ay önce