Wallade 1 ay önce

Çocuklarınız için iyi bir gelecek istiyorsanız işte yapılması gerekenler

Çocukluk yıllarımız geleceğimiz için aslında çok önemli anlar barındırır. Karakterlerimiz o yıllarda şekillenir ve iş hayatımızın temelleri atılır.

Yukarıda çocukluk dönemlerimiz aslında kritik derecede önemlidir dedik. Çoğumuz bu duruma pek aldırış etmeyiz. Ama zaman ilerledikçe yapamadıklarımız için duyduğumuz istek katlanarak artar.

Kariyer seçimlerimiz ve yeteneklerimiz o yıllarda kendini gösterir. Ülkemizde bu konulara eğilmeyen bir okul şekli olduğu için biz sevdiğimiz meslekten çok hatta bazen oldukça çok uzaklaşıyoruz. Bilhassa küçük bir çocukken yönelimlerimize bakabilen ve o yönde bir eğim veren ebeveynlerin sayısı oldukça az. Ailelerimizden gelecek bu destek belki de nice bilim ve ilim insanının doğmasına neden olacaktı ancak geç değil. Bundan 20-30 yıl sonrasını biz hedeflemeliyiz. Yani ebeveynlerin kendi beklentileri doğrultusunda çocuk yetiştirmekten uzaklaşıp çocuğun kendi hayal dünyası içinde kendisini keşfetmesini sağlayacak özgür bir ortam yaratmanın önemi anlamalıyız.

Her çocuk kendini ifade edebileceği ve harika işler yapabileceği gizli bir yetenek barındırır. Bir araştırmada kişinin kendini gerçekleştirme, yani kendini bulmasının çocukluk yaşantısıyla desteklendiğini veya engellendiği ortaya koyuldu. Çocuk yaşta farklı yeteneklerini keşfetmek için ortam bulan çocuklar, kendilerine uygun mesleklerin çok erken yaşlarda farkına varır ve hayattan keyif almaları da kolaylaşır. 

Hemen hemen birçoğumuz gelecek ve kariyer planlamamızı üretken olduğumuz dönemlerde yaptık. Oysa gelecekte hangi mesleği seçeceğimiz ya da hangi alanlarda kabiliyetlerimizin olduğunu anlamaya başladığımız yaş aralığı 0 ila 14 yaşları arasındaki dönem. Bu dönemi anlamak ve gerekli aksiyonları almak için hem ebeveynlere hem de bireyin kendisine büyük sorumluluk düşüyor. 

Çocuklarla konuşmak, onları dinlemek, sordukları sorular karşısında yanıtlar vermek meraklı bireyler olmaları ve ilgi alanlarını keşfetmeleri adına oldukça önemli. 

Çocuklarının geleceklerine yönelik hedefleri ve hırsları olduğunu açık şekilde ortaya koyan ve mümkün oldukça gezmeye teşvik eden,, görerek öğrenmeyi destekleyen ebeveynler, oldukça başarılı bir iş çıkarmış olurlar.

Çocuğunuza standart uyku düzeni belirleyip ve okumayı teşvik edici olmanız çocuğun başarısını katlayacaktır.

Kişinin kendisiyle ilgili farkındalıkları oluştuktan sonra yapacağı mesleki seçimler oldukça iyi şekillenecektir. Örneğin fiziksel gücünün ve atletik yapısının farkına varan birinin meslek seçimi ile müzik kulağına sahip olduğunu fark eden ve müziğe ilgisini keşfeden birinin meslek seçimi farklı olacaktır. 

11 yaş öncesi hayal dünyası geniş olan çocukların oynadıkları oyunlar ve kurdukları hayallerle yetişkinlere yönelik rolleri denemeye başladıkları dönemdir. Bu dönemin sonlarına doğru çocuklar oyunu yavaş yavaş terk edip işe ilgi duymaya ve yönelmeye başlar.

Ergenlik dönemi, çocuğun yapmaktan hoşlandığı ve hoşlanmadığı etkinlikleri ayırt etmeye başladığı dönemdir. Bu dönemin sonlarına doğru ilgi konusunda daha seçici olma eğilimi güçlenir.

13 ila 14 yaşları, çocuğun kendi yeteneklerinin farkına varmaya ve yeteneklerini, başkalarının yetenekleriyle karşılaştırmaya başladığı dönemdir. Artık anne baba gibi güçlü yetişkin profillerinden uzaklaşma ve daha uzak modellerle yönelmeye başlama dönemi gelmiştir.

14 yaşına gelmiş bir bireyden ne beklenmeli?

Merak: Mesleklere merak duyması 

Araştırma ve bilgi toplama: Meslekler ve gerektirdiği özelliklerle ilgili araştırmalar yapması ve bilgi sahibi olması

Anahtar figürler (rol modeller): Kendisine örnek teşkil edecek kişileri seçmesi ve gözlemlemesi

İlgiler: Hobiler geliştirmesi

Denetim odağı: Mesleki karar süreçlerinde kendi bireysel etkisini ve rolünü anlaması

Zaman perspektifi: Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek deneyimlere yönelik bağlantılar kurması

Benlik kavramı: Belirli durum ve pozisyonlarda kendi rolünü anlaması

Planlama: Planlama ve organize etme becerisi geliştirmesi

Bununla birlikte ebeveyn olarak yapabileceklerimiz de var. Örneğin hangi konuları daha çabuk öğrendiğini, ne öğrenmekten zevk aldığını tespit etmek ve bu konuda kendisiyle konuşarak ayna tutmak, hedef belirleme konusunda yönlendirmek ve bu hedefe ulaşmak için planlama yapmasına yardımcı olmak gibi paylaşımlarda bulunabiliriz. Bu dönemde şimdiye kadar kurduğumuz güvene dayalı iletişimin meyvelerini yiyebiliriz.

Hepimiz yoğun günler geçirirken ve hem iş hayatında hem de özel hayatlarımızda çağın getirdiği bir koşturmaca içindeyken çocuklarımıza vakit ayıramamaktan yakınıyoruz. Ancak onlarla kaliteli zaman geçirmek ve hayatlarında doğru yerde durmak ebeveynler olarak onlara ve kariyer denilen yaşam yolculuklarına yapacağımız en önemli dokunuş olacak.

Böylece kariyer planlaması 20’li yaşlarda iş hayatına adım attıktan sonra ilgi alanlarımızı anlamaya çalıştığımız, yeteneklerimizin değerlendirilip potansiyelimizin ölçüldüğü bir süreç olmaktan çıkacak ve doğumdan itibaren şekillenen bir süreç olarak hayatımızı anlamlandırarak yaşamın içinde keyifli bir yolculuk olacak.

2
# Şehir&İnsan

Masallara ilham veren 10 büyülü yer

Wallade 8 ay önce
2
# Sinema&TV

La Casa de Papel ekibine 3 yeni isim

Wallade 6 ay önce
3
# Dijital Sanat

Tek bir manzara.. 8 farklı yer.. Birçok mevsim

Mesut 6 ay önce
1
# Tabiat

Kaliforniya Kondoru Nasıl Bir Canlıdır?

Wallade 7 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Sea of Solitude görsel şölen sunacak

Wallade 7 ay önce