Wallade 11 ay önce
admin #Mimari

En güzel sosyal proje: Warka Kulesi

Sosyal projeler için verilmiş ödüller, en çok ihtiyacı olanlara doğrudan yardım amacı ile yapılan girişimlere adanmış istisnai yönleri ile dikkat çeker. İtalyan mimar Arturo Vittori'nin Etiyopya'nın Dorze isimli köyündeki bu projesi de bu ödüle layık görüldü ve gerçekten başka bir proje bu kadar güzel olamaz dedirtti.

Etiyopya gibi ülkelerde su her zaman bir sorundur. Ve insanlar suya ulaşabilmek adına birçok zorluklar çekmekte. Ulaşabildikleri sular ise kısmen temiz. 

Mimar Arturo Vittori'nin vizyoner tasarımı, yerel halktan edinilen bilgiler, kaynakların birleştirilmesi ve eski gelenekler sayesinde Dorze köyünde köylülerin yaşamlarını daha rahat sürdürebilmek için harika bir proje yapıldı. Yerli halkın Warka suyu dedikleri bu projede oluşturulan kule portatif yapısı ile kolayca kurulabiliyor. 

Vittori ve ekibi içilebilir su eksikliğinin yanı sıra, hijyen, sanitasyon, rahatlık ve genel refah standartları gibi çözülmesi gereken birkaç önemli sorunun üstesinden gelmeyi de bildiler. Dorze projesi, kırsal bir toplulukta konuşlandırılan ilk “Warka kulesi” pilot proje olma özelliğine de sahip.

Vittori, 2012'de bir Etiyopya gezisi sırasında, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde yüksek bir platoda izole edilmiş kırsal toplulukları ziyaret ederken, dramatik bir gerçekliğe tanık olmuş: içme suyu eksikliği. Köylüler güzel bir doğal ortamda yaşıyorlar ancak genellikle su, elektrik, tuvalet veya duş olmadan diyor Vittori.

Vittori, "Dorze köyünde hayatta kalmak için, kadınlar ve çocuklar her gün kilometrelerce sığ ve korunmasız göletlere doğru gidip, insan ve hayvan atıkları, parazitler ve hastalıklarla kirlenmiş. suyu oyulmuş kuru su kabakları kullanarak taşıyorlardı" diyor.

Sözlerine "Bu dramatik durumun iyileştirilmesine yardımcı olmak için alternatif bir çözüm bulma ve bu insanlara yardım etme görevimi yerine getirdim" diye devam ediyor Vittori. Ardından bu proje ortaya çıkmış.

Vittori ve ekibinin Warka kulesi projesi içme suyu için çevresel, sosyal ve finansal olarak sürdürülebilir bir çözüm.

Kule, içilebilir suya erişimde zorluklarla karşı karşıya kalan kırsal nüfus için alternatif bir su kaynağı olmuş.

Kule ve diğer sağladığı olanaklar, günlük su toplama gezilerini, kadınlar ve aynı zamanda çocuklar tarafından birincil olarak yapılan zorlu görevi unutturmuş.

Kule suyu topraktan sağlamıyor. Havada bulunan suyu toplayıp topluluğa su sağlıyor.

Bölgede başka bir projede tuvalet. Topluluk, bu projeye de tamamen dahil olmuş, köyden kazı çalışmaları için kadın ve erkeklerin birçoğu katılmış.

Kule, topluluğun eğitim ve halk toplantıları için toplayabileceği gölgeli bir sosyal alanda doğmasına sebep olmuş.

Proje; temiz su (Warka kulesi), hijyen ve sanitasyon (Warka sanitasyonu), daha iyi habitat (Warka evi), biyolojik dinamik tarım (Warka bahçesi) ve enerji (Warka güneş) gibi çeşitli hizmetler sunmakta.

Proje bir prototip ile içme suyunu sağlamak için başlamış fakat amacı gittikçe büyümüş.

Sadece Etiyopya'da değil birçok ülkede irili ufaklı topluluklar ile de çalışmaya başlamışlar.

Togo, Kamerun ve Karayipler'de de projeler başlatılmış.

Artık amacı kırsal ve yalıtılmış topluluklara, insan yaşamı için en önemli kaynaklardan biri olan içme suyu için sürdürülebilir çözümler sağlamak. Su ile başlanıyor ama daha fazlasına ihtiyaç var. Savunmasız toplulukları, özellikle de etnik, sosyal ve kültürel olarak yok olma tehlikesi altında olan etnik grupların tarihine ve geleneklerine ulaşmalarını güçlendirmeyi hedefliyorlar.

1
# Fotoğraf

Drone ile çekilmiş muhteşem fotoğraflar

Burak 10 ay önce
1
# Mimari

Notre Dame'ın restorasyonu için 9 saçma fikir

Burak 10 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Bilim kurgu filmlerinden çıkan araç

Mesut 10 ay önce
1
# Fotoğraf

Hayal gücünüzü artıracak Transilvanya'dan muhteşem fotoğraflar

Burak 9 ay önce
1
# Sanat

Bu inanılmaz ayrıntılı kara kalem tarzı çalışmalara hayran kalacaksını...

Burak 9 ay önce