Wallade 1 ay önce

Geleceğe yolculuk yaparsak kendimizi görür müyüz?

Geleceğe doğru zaman yolculuğu yapmak mümkün mü bilinmiyor ancak gelip gittiklerini iddia edenler de yok değil. İnsanlığın elindeki bilimsel veriler, bir yolunu bulabilirsek geçmişe doğru yolculuk yapabileceğimizi ama geleceğe gitmemizin mümkün olmadığını gösteriyor.

Yine de diyelim ki bunu başardık, 50 yıl sonrasına gidip gelecekteki kendimizle karşılaşırsak ne olur?

Bu konuyu teması yapan bilim kurgu filmleri genelde gelecekteki kendimizle karşılaşmanın sakıncalı olduğundan bahseder. Çünkü böyle bir karşılaşma bir durum zaman paradoksuna yol açacaktır. Bilimsel anlamda değerlendirirsek, bunun gerçekten bir zaman paradoksu oluşturup oluşturmayacağını bilmiyoruz. Elimizdeki teorilerin kanıtlanması imkansız olduğu için ancak üzerinde biraz kafa yorup, neler olabileceğine dair yorum yaparak cevap üretebiliriz.

Zaman paradoksunun en güzel örneği büyükbaba paradoksu olarak bilinir ve şu soruyu sorar; Zamanda geriye gidip büyükbabanızı, babanız doğmadan önce ziyaret etseniz ve onu öldürseniz ne olur? Bu durumda babanız hiç doğmayacak ve sizin de yaşama şansınız olmayacaktır. Ama doğduğunuz ve geçmişe giderek büyükbabanızla karşılaştınız. İşte paradoks bu noktada ortaya çıkıyor. Bazı fizikçiler, zaten doğmuş olduğunuz için geçmişi değiştiremeyeceğinizi söylüyor. Sizin zaman çizginiz artık sabitlendi ve büyükbabanızı öldürmeniz mümkün olamaz. Başka bir deyişle, bir zaman paradoksuna yol açacak hiçbir şey yapamazsınız.

Ancak gerçeğin çoklu katmanlardan oluşan karmaşık bir yapı olduğunu söyleyenler de var. Kuantum mekaniği temel alınarak yapılan açıklamalarda bu soruna farklı yaklaşılıyor. tek bir zaman çizgisi olmadığını, sonsuz sayıda paralel gerçeklik düzlemlerinin var olduğunu düşünün. Böyle bir durumda, zaman paradoksu oluşturduğunuz anda yaptığınız şey, hayatta bambaşka bir zaman çizgisinden devam etmenizi sağlayabilir. Yani büyükbabanızı öldürebilir ve oraya gitmeden önceki halinize bir daha geri dönemezsiniz. Çünkü o zaman çizgisinde hiç doğmamış olacaksınız. Ama onu öldürdükten sonra hayatta kaldığınız yerden yepyeni bir siz olarak devem edebilirsiniz.

İşte gelecekteki kendimizle karşılaştığımızda da ortaya çıkabilecek senaryolar bunlara benziyor.

2
# Sinema&TV

Yeni Aslan Kral filmi için harika afişler

Burak 6 ay önce
2
# Sinema&TV

La Casa de Papel ekibine 3 yeni isim

Wallade 6 ay önce
0
# Sanat

Dikiş sanatı dedikleri bu olsa gerek

Wallade 8 ay önce
1
# Teknoloji&Oyun

25 yıl sonra bir efsane yeniden geliyor: Trials of Mana

Mesut 7 ay önce
1
# Seyahat

Zamanın durduğu muhteşem ülke: Küba

Wallade 7 ay önce