Wallade 1 ay önce

Hava durumunu aslında bakterilerin kontrol ettiğini biliyor muydunuz?

Bakterileri duyunca pek hoşlanmayız ancak insanlık için oldukça faydalıdırlar. Bizim için yiyecek veyakıt yapıyor, çöpleri parçalıyorlar. Ve son araştırmalara göre yağmurun yağmasında da kontrol onlarda..

Hava durumunu etkileyen mikroorganizmalar aktif buz çekirdeklenme bakterileri olarak anılıyor. Bunlar genelde ekinlerin üstünde bulunuyor ve bitkilerde hastalığa yol açabiliyor. Bu bakterilerin yüzeyindeki özel proteinler, havadaki suyun daha yüksek sıcaklıklarda buza dönüşmesine yardımcı oluyor. Böylece havadaki su, -8 derece yerine -3 derecede donuyor.

Yerdeyse bu proteinler, bitkilerin don hasarı görmesine yol açıyor. Fakat bakteriler göğe savrulduğunda atmosferde buz kristalleri meydana getirebiliyor ve bu da yağmurun ya da karın oluşumun o çok önemli ilk adımı demek. 

"Biyopresipitasyon" adı verilen sürecin eskiden kar veya yağmur oluşumunda çok küçük bir payı olduğu düşünülüyordu. Ancak Fransız Zirai Araştırma Enstitüsü'nde buz çekirdeklenmesine yol açan bakteriler üzerine uzman olan Dr. Cindy Morris'in aktardığına göre, mikropların yağmurun yağışındaki etkisi artık yeniden iinceleniyor.

Morris, "Bu etki ilk başta düşündüğümüzden çok daha önemli" diyor ve ekliyor "Artık biliyoruz ki buz, daha yüksek sıcaklıklarda, örneğin -8 yerine -3 derecede oluştuğunda çok daha fazla buz kristali meydana getiriyor ve bu da katlanarak artan bir etkiye yol açıyor."

Hatta Morris'in dediğine göre, bitkilerden kalkan bakterilerin dünyanın diğer ucunda yağışa yol açtığına ilişkin kanıtlar da var. Morris, "Fransa'da kavunlarda hastalığa yol açan bir bakterinin genetik olarak aynısını, Yeni Zelanda kırsalında bir ırmakta keşfettik." diyor.

Yağmur yağdırma özelliğine sahip olan mikropların karasal bitkilerden çok daha önce evrimleştiği düşünülüyor. Morris, "Eğer bakteri gibi küçük bir organizmaysanız, havalanır ve türbülansa kapılırsanız işiniz bitmiş demektir. Yerçekimi sizi etkilemez ve yükseldikçe yükselirsiniz. Aşağı düşmenizin tek yolu yağmur damlasıdır. Bir yağmur damlasına hedef olma ihtimali çok küçüktür, o yüzden damlayı sizin oluşturmanız gerekir." diyor.

Madem bu bakteriler yağmur oluşumunda bu denli etkili, onları bulutları tohumlamakta ve istenen yere yağmur yağdırmakta kullanamaz mıyız? Morris'e kalırsa zaten bir dereceye kadar bunu yapıyoruz. Ona göre, geniş ekin tarlaları çok miktarda bakterinin havaya karışmasına neden oluyor. Dağ yamaçlarını gökteki nemli hava akımlarının tam altına gelecek biçimde bitkilerle kaplamak Kaliforniya gibi had safhada kuraklık çekilen yerlerde yağışlara neden olabilir. Fakat Morris bu iş için, "O kadar da kolay değil" diye de ekliyor.

Morris, "Oradaki çiftçiler ürün mü yetiştirmek istiyor, yağmur mu istiyorlar? Bu ekinleri eken insanlara ödeme yapmak için sistemler getirilmesi gerek. Ayrıca bu bakteriler hastalığa yol açıyor, o yüzden yağmur istemekle hastalık başlatmak arasında denge tutturmalısınız. " diyor.

Dahası, "bulut tohumlamak" incelikli bir iş. Gereğinden fazla buz çekirdekleyici parçacık, bulutta tabir yerinde ise kabızlık sorunlarına yol açarak yağış düşmesini engelleyebiliyor. Ayrıca ülkelerin birbirinin yağmurunu çalma konusundaki politik tartışmaları, bundan önce hava durumunu manipüle etme projelerini kesintiye uğrattı.

O yüzden gerçekten yağmur yağdırmamızın önünde engeller var ama yağışın doğasına dair fikirlerimiz değişiyor. Bu makaleyi okuduğunuza göre bir yağmur düştüğünde acaba mikroplu mudur demeden geçemeyeceğinize eminiz.

0
# Bilim&Uzay

Havadaki azot oranı daha fazla olmasına rağmen neden oksijen kullanıyo...

Wallade 3 ay önce
0
# Tabiat

Tadını merak ettiğimizden neslini tükettiğimiz 6 hayvan

Wallade 1 ay önce
2
# Sinema&TV

Sinema dünyasında makyajla oluşturulan sıra dışı değişimler

Wallade 8 ay önce
0
# Sinema&TV

Aksiyon filmlerinde kullanılan efektler

Wallade 7 ay önce
1
# Mimari

Kaya içindeki ev görenleri büyülüyor

Burak 8 ay önce