Wallade 1 ay önce

Hiç duymadığınız bir dili konuşan insanla nasıl anlaşırız?

Kendimizi dünyada çok az insanın ulaşabildiği bir yerde bulsak ve orada dünyadan izole bir yaşam süren insanlara rastlasak onlarla nasıl anlaşırdık?

Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'ya ilk ulaşan misyoner ve kaşifler de aynı sorunla karşı karşıyaydı. Sonraları fark ettiler ki tamamen yabancı bir kültüre ait bir toplulukla anlaşmanın en iyi yolu işaret dilini kullanmak. Mesela bahsettiğiniz şey bir nesne ise onu işaret parmağınızla göstermek en ideal yöntem.

Kavramlar ya da duygular gibi daha karmaşık olan şeylerden bahsedeceksek, bunu da anlatmanın en kolay yolu jest ve mimiklerimiz. Bu şekilde başlayan iletişim her iki tarafın da birbirini anlama isteği doğrultusunda gelişir.

5 yaşından küçük çocuklar bu konuda yetişkinlerden daha başarılıdır. Çünkü onlar vücut dilini, ifade etmek istediklerini belirtirken karmaşık mesajlar vermezler ve anlatmaya çalıştıkları şeyi bir şekilde karşı tarafa aktarmayı başarıyorlar.

Bir lisanı anlamanız için ona ait kelimeleri seslendirme kuralınız bulunmuyor. Yani hiç konuşamadığını bir lisanı gayet iyi anlayabilirsiniz. Tabi bunun için o dilin konuşulduğu yerde epey vakit geçirmek gerekiyor. Filmlerde de görülebileceği üzere farklı dillere sahip insanlar işaret dili ile konuşmaya çalışırlar. Örneğin Star Wars filminde Han Solo, Wookie dilini konuşamıyor olsa da Chewbacca'nın ne demek istediğini her seferinde anlıyordu.

2
# Sinema&TV

Senaryosundan Zeka Fışkıran Bulmaca Tadındaki 8 Film Önerisi

Wallade 6 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Sonunda uçan arabaları göreceğiz

Wallade 7 ay önce
2
# Aktüel&Trend

Futbol Tutkunlarının Bile Bilmediği İlginç 20 Bilgi

Wallade 6 ay önce
1
# Seyahat

Dünyanın en sıra dışı otelleri

Burak 7 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Gezegenimiz bir anda durmuş olsa neler olurdu?

Wallade 3 ay önce