İnce bel merakının nedeni ne?

Bel ve kalça oranı düşük olan kadınlar genelde erkekler tarafından daha çekici bulunuyor. Tabi karşımızdakini çekici görmek isteriz ancak bu sadece ince bel ile sınırlı değil.

Bel-kalça oranı yaygın olan yaklaşıma göre kadınlarda fiziksel çekiciliği belirleyen faktörlerin başında geliyor. İdeal değer değişiklik gösterse de çeyrek asırdır yapılan araştırmalar gösteriyor ki düşük bel-kalça oranına sahip kadınlar erkeklerde daha fazla istek uyandırdığını gösteriyor.

Ancak çoğalma başarısı açısından erkeklerin bel-kalça tercihleri üzerinde yapılan araştırmalar, çoğunlukla sağlık veya doğurganlık gibi temel faktörleri değerlendiriyor. Stony Brook Üniversitesi'nden Dr. Jeanne Bovet, konuyu daha detaylı incelemiş. Bovet, bel-kalça oranı ile çiflteşme değeri (üremek için uygun bulma) arasında anlamlı bağlantılar var diyor ve ekliyor bel-kalça oranı değerine göre erkeğin yaptığı seçim sonucunda daha iyi bir soy üretip üretmediği belli oluyor.

Bel-kalça değeri ile elde edilen çiftleşme değeri verileri genel olarak basit. Bovet, cinsiyet, yaş, hamilelik ve sahip olunan çocuk sayısı gibi verilerin anlamlı sonuç çıkarmak için güvenilir değişkenler olduğunu belirtiyor.

Erkeklerde ve çocuklarda bel-kalça değerleri yüksek. Diğer taraftan kadınlarda bu değer, buluğ çağına girişten itibaren, yetişkinliğe kadar yavaş yavaş düşüyor. Ardından yine yaşla ve çocuk sayısı ile birlikte artış gösteriyor. bel ölçüsünde geçici artışlar, mevcut hamilelik için güvenilir bir görsel ibare.

Bu açıdan yaklaşıldığında, kadınlarda buluğ öncesi ve menopoz sonrasında hiç üreme olmadığı, 20'li yaşlarda en yüksek seviyeye çıktığı düşünüldüğünde, bel-kalça oranı değerinin üreme potansiyelini takip ettiğini söylemek mümkün. Çok çocuklu veya hiç çocuğu olmayan kadınlarda ise güvenilir bir değişken değil.

Yağlar beyin için önemli

Diğer taraftan bel-kalça oranı, çiftleşme değeri açısından şaşırtıcı bir kanıt daha oluşturuyor. geniş pelvise yani leğen kemiğine sahip kadınların daha büyük beyinli çocuklar doğurdukları genelde kabul edilen bir görüş. Ancak iki ayaklı memelilerin mekanik özellikleri nedeniyle pelvis boyutu belirli bir sınırın altında kalmak zorunda. Yani bel-kalça oranı farklılığının daha çok kalça ve belde biriken yağlara bağlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu yağ dağılımının beyin gelişimi açısından da önemli rolü olduğu ortaya çıktı. Bel ve kalça bölgesindeki yağlar kadınlarda özel bir durum oluşturuyor. Beslenmeye aşırı dikkat edilse bile vücut bunları yakmak istemiyor. Ancak hamileliğin son döneminde ve emzirme sürecinde bu bölgedeki yağlar, beynin ilk gelişim safhalarında çok önemli olan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitlerinin (LCPUFA) ana kaynağını oluşturuyor.

Buna paralel olarka, düşük bel-kalça oranı değerine sahip kadınlarda ve çocuklarında daha yüksek algısal yetenekler olması muhtemel. Bu durumda IQ ise doğum sırası ile ters orantılı; çünkü doğan her çocukla birlikte bu bölgedeki yağ biraz daha azalıyor.

Kadınlarda düşük bel-kalça oranı değerine yönelik evrimsel sürecin de bu özellikleri kapsadığı tahmin ediliyor. Ancak hormonlar hatta parazitler gibi hesaba katılmamış birçok unsur da mevcut. Fakat kültürel değişimler ya da kısırlık tedavilerinin, erkeklerde evrimsel tercih sebebi olan kalça takıntılarını değiştirip değiştirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Deneyler, erkek hindilerin pek seçici olmadıklarını hatta sopaya geçirilmiş bir hindi kafasıyla çiftleşmeye bile sıcak baktıklarını gösteriyor. Neyse ki insan ırkı çoğalma olgusuna bundan birazcık daha romantik yaklaşıyor.

2
# Sinema&TV

Game of Thrones son sezon son bölümde kimler öldü?

Wallade 8 ay önce
2
# Sinema&TV

Senaryosundan Zeka Fışkıran Bulmaca Tadındaki 8 Film Önerisi

Wallade 6 ay önce
1
# Tabiat

Modern dünyayı şekillendirmiş 8 şaşırtıcı gerçek

Böcekler dünyadaki yaşamın çok önemli bir parçasıdır ve birçoğumuzun onlardan ne kadar nef...

Wallade 6 ay önce
0
# Fotoğraf

Kuşları fotoğraflamak için harika yöntem

Wallade 7 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Sonunda uçan arabaları göreceğiz

Wallade 7 ay önce