Wallade 2 ay önce

İnsanların algılayamadığı renkler var mı?

İnsanlar tüm renkleri görüyor mudur? Bilmediğimiz başka renkler var mı? İşte yanıtı..

Hemen cevabını verelim. Evet bir sürü renk var. Renk bir nesnenin özelliği değil, farklı ışık dalga boyları nedeniyle bir canlının gözü ve beyni arasında oluşan bir etkileşimdir. Bir organizmanın ayırt edebileceği renklerin sayısını bu sistem belirler.

Çoğu insanın gözündeki retinada üç farklı tip renk reseptörü vardır. Bu reseptörlerin uyarıları karşılaştırılır ve kodlanır, bu bilgi beynin görme ile ilgili birimine gönderilir. 12 insandan birinde 2 tür reseptör, bazılarında ise sadece 1 tür reseptör bulunur. Böyle insanlar daha az renk görürler.

Çok nadir olarak insan retinasında dört türk reseptör olabilir. Onlar diğer insanların göremediği renkleri de görürler. Her insanın renk algısı birbirinden birazcık farklıdır. Bu nedenle ayırt edebildiğiniz renk adedi size özgü olabilir. Bazı hayvanlar da morötesi veya kızılötesi ışıkları görebilir, bazı hayvanların da gözünde daha fazla sayıda reseptör türü bulunur. Örneğin Mantis karidesi 12 farklı reseptöre sahiptir ancak çok basit bir analiz sistemi bulunur. Ve kesinlikle onlar dünyayı bizden çok farklı bir şekilde görüyorlar.

1
# Seyahat

Güney Afrika'da nerelere gidilir?

Burak 7 ay önce
0
# Tabiat

Sineklere kış aylarında ne oluyor?

Wallade 4 ay önce
1
# Dijital Sanat

PhotoShop savaşları

Mesut 7 ay önce
1
# Aktüel&Trend

Erkeklerin Dolabında Olması Gereken 10 Eşya

Burak 7 ay önce
3
# Fotoğraf

Fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz teknikler

Wallade 6 ay önce