Wallade 1 ay önce
admin #Mimari

İslam mimarisinin 8 başyapıtı

İslam dünyasının mimarisi şaşırtıcı derecede zengindir. İslam'ın dünyaya kattığı güzelliklerin arasında pek tabi ki de mimari eserlerde bulunuyor. Hem yapılış amaçları hem de eşsiz sanat tarzıyla dünyamıza güzellikler katıyor. Peki içlerinde en çok dikkat çekenleri hangisi? İşte en ikonik camilerin, sarayların, mezarların ve kalelerin bir listesi..

İsfahan Ulu Camii

İsfahan'ın merkezinde bulunan (mimari hazinelerle dolu bir şehirdir) Cuma camisi, 771 yılından 20. yüzyılın sonlarına kadar devam eden inşaat, yeniden yapılanma, ilaveler ve yenilemelerin sonucunda bugünkü halini almıştır.

11. yüzyılda İran'ın bazı bölgelerini yöneten Selçuklu hanedanlığı döneminde inşa edilmiş iki kubbesi vardır. İlk İsfahan'da ortaya çıkan dört eyvan tasarımı, daha sonra İran camileri için norm haline geldi.

Elhamra

İspanyol kenti Granada'ya bakan bir tepede, 14. yüzyılda Müslüman Nasri hanedanlığına (1238-1492) ait prensler tarafından yaptırılmış bir saray olan ElHamra (Alhambra) yer almaktadır.

Endülüs mimarisi kadar bütün İslâm sanatı için de büyük bir gurur kaynağı teşkil eden Elhamra Sarayı (Kasrü'l-hamrâ)'nın bazı bölümleri yıkılmış olmasına rağmen 3 bölüm ayakta kalabilmiştir.

Elhamra'nın avluları ve odaları renkli karolar, oyulmuş sıvalar, oymalı ahşaplar ve kaligrafi ile zarif bir şekilde dekore edilmiştir. En dikkat çekici süs özelliklerden biriside girift oyma geometrik damlataş tasarımlarıdır.

Taç Mahal

1631'de Babür imparatoru Şah Cihan'ın (1628–58) üçüncü ve en sevdiği eşi Mumtaz Mahal, çiftin on dördüncü çocuğunu doğururken ölür. Eşinin ölümüyle yıkılan Şah Cihan, Yamuna Nehri'nin güney kıyısında büyük bir türbe yapılmasını emreder.

Türbe Anıt, hem büyüklüğü (merkezi türbenin kubbesinin finihi, yer seviyesinden 73 metre yukarıda) hem de Hint, İslami ve Fars tasarım unsurlarını birleştiren zarif formuyla dikkat çekiyor. İçinde Mumtaz Mahal ve Şah Cihan için sahte mezarlar vardır. Gerçek mezarlar zemin katın altındaki bir bölmededir.

Kubbetü’s-Sahra

Kubbetü’s-Sahra, en eski islami anıt ve en bilinenlerinden biridir. Kudüs'ün fethinden yaklaşık 55 yıl sonra, 691-692 yıllarında Emevîler devrinde inşa edildi. İç mekân, mermer, mozaik ve metal plakalarla zengin bir şekilde dekore edilmiştir.

Samarra Ulu Camii

Samarra Ulu Camisi veya Mütevekkiliye Camisi, Irak'ın Samarra şehrinde Abbasi halifesi Mütevekkil tarafından 848 ile 852 seneleri arasında yaptırılmış ordugâh tipi camidir. Muhtemelen zamanın en büyük camisiydi. 

1258'de Hulagu liderliğindeki Moğol istilası sırasında tahrip edildi, ancak en ilgi çekici özelliklerden biri olan minaresi ayakta kalabildi. Minare, bir koni şeklinde inşa edilmiştir ve tepeye çıkan spiral bir rampaya sarılmıştır.

Halep Kalesi

Orta Doğu'daki en etkileyici mimari eserlerden bazıları Kahire, Şam ve Erbil gibi şehirlerdeki ortaçağ kaleleridir. İslami askeri mimarinin kalan en iyi örneklerinden biri, Suriye Halep kentinin ortasındaki bir tepenin üstünde duran kaledir. Arkeologlar, Roma dönemine ve öncesine dayanan kalıntılar bulmuşlar ancak kale, 10. yüzyılda bugünkü şeklini almıştır.

Kalenin duvarları içinde uzun bir kuşatmaya karşı koymak için gereken her şey, konutlar, malzeme depolamak için odalar, kuyular, camiler ve savunma tesisatları vardır. Kompleksin en etkileyici kısmı, 1213 civarında inşa edilen devasa giriş bloğudur.

Yedi kemere dayanan dik bir taş köprü, hendekten (şimdi kuru olan) iki yüksek kapıya uzanıyor. Kaleye girmek için istilacıların her iki kapıya da girmesi ve dolambaçlı bir geçiş yolunda ilerlemesi gerekirdi.

Córdoba Ulu Camii

İspanya Córdoba Ulu Camii'nin en eski kısımları 784-786 yıllarında Emevi hükümdarı  I. AbdülRahman tarafından bir Hıristiyan kilisesinin bulunduğu yere inşa edildi. Yapı, 9. ve 10. yüzyıllarda birçok genişleme geçirmiştir. Bu genişlemelerden biri sırasında, karmaşık bir kemerin arkasına yerleştirilmiş, zengin bir şekilde dekore edilmiş bir mihrap eklenmiştir. Caminin göze çarpan bir diğer özelliği de iki katlı at nalı kemerlerini destekleyen yaklaşık 850 porfir, jasper ve mermerden yapılmış sütunlardan oluşan hipostyle salonu. 

Süleymaniye Camii

İstanbul silüetinin en belirgin özelliklerinden bazıları, Boğaz'a bakan yapay bir platform üzerinde duran Süleymaniye Camii kompleksinin yüksek kubbesi ve minareleridir.

Osmanlı imparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 - 1557 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünün zirvesinde inşa edilmiştir. İstanbul'daki imparatorluk cami komplekslerinin en büyüğü ve tartışmasız en güzelidir. Caminin içi, çoğu vitray olmak üzere, 100'den fazla büyük pencereyle aydınlatılır.

Caminin etrafında düzenlenmiş bir hastane, birkaç okul, bir dizi dükkan, bir türbe ve bir banyo bulunmaktadır. Kompleks, binaları belirgin bir Osmanlı mimarisi tarzı için kritik öneme sahip olan usta Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır ve onun şaheserlerinden biri olarak kabul edilir. 

0
# Bilim&Uzay

Bulutlara düşersek ne olur?

Wallade 5 ay önce
2
# Sanat

Klavye tuşlarını çöpe atmayın!

Wallade 8 ay önce
1
# Bilim&Uzay

İnsan vücudunda en çok su nerede bulunur?

Wallade 4 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Sea of Solitude görsel şölen sunacak

Wallade 7 ay önce
2
# Fotoğraf

Akıllı telefonlar ile çekilmiş muhteşem fotoğraflar

Wallade 8 ay önce