Wallade 2 ay önce

Korku Filmlerinin Başlangıcı

İlk korku filmi hangisiydi? Sinema sektöründe korku filmleri nasıl bir gelişme gösterdi? Korku filmlerinde fiziksel şiddet ve psikolojik terör normal bir şey mi?

Korku filmleri, deforme olmuş, rahatsız edici, psikotik veya kötü karakterli çalışmalar olarak sinemada yer buldu. Korkunç canavarların veya kötü niyetli hayvanların hikayeleri nedense insanı çekti.

Korku filmlerinde fiziksel şiddet ve psikolojik terör olaylarının normal bir durum. İlk korku filmi dışavurumcu Alman sinemasından. Korku teması ile oluşturulan ilk filmler; iki kişiliğe sahip erken dönem bir Alman filmi olan Prag Öğrencisi (1913) ve orta çağdaki bir Yahudi efsanesine dayanan Golem (1915) oldu. Ardından The Cabinet of Dr. Caligari çekildi ve aynı zamanda Alman Ekspresyonist hareketindeki ilk filmdi. Onları Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi (1922), Waxworks (1924) gibi filmler izledi.

O sıralar ABD'de bu kategoride filmler çekilmeye başlandı. Jekyll ve Bay Hyde (1920), Notre Dame'in Kamburu (1923) ve Operadaki Hayalet (1925) sessiz ekranın klasiği haline geldiler. 

Dracula (1931'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yapıldı), Frankenstein (1931), Mumya (1932), King Kong (1932) ve The Black Cat'de (1934) dahil olmak üzere uzun bir dizi başarılı korku filmide beraberinde geldi.

1950'lerde ise çok daha farklı bir boyut alarak dış dünyaları da korku filmlerine kattılar. The Thing (1951) gibi. Ardından sıradan hayvanların mutasyonlarına ilk örnek Them! (1954) gibi farklı bir hale büründü.

Japonlarda Godzilla (1954) gibi yapımlarla korku temasına katkı sağladılar. Zamanla korku filmi türü , Exorcist (1973) ve The Shining (1980) gibi doğaüstü filmler ile sektör birkaç alt türe ayrıldı.

Korku temalı filmler, 1970'lerden sonra özellikle kablolu televizyonlar ve video kasetler sayesinde daha da artış gösterdi. Ülkemizde ise özellikle 2000'lerden sonra Dabbe, Siccin, Musallat ve Küçük Kıyamet gibi Türk korku filmleri yer aldı. 

0
# Bilim&Uzay

Bir şeyin limon kokuyor olması, temiz ve güvenli olduğu algısı yaratıy...

Wallade 3 ay önce
0
# Tabiat

Dünyada insanların en az ayak bastığı 10 yer

Wallade 7 ay önce
2

Game of Thrones son bölüm savaş sahneleri neden karanlıktı?

Wallade 8 ay önce
1
# Aktüel&Trend

Dejavu nedir?

Wallade 2 ay önce
1
# Sinema&TV

Aktörlerin beyin faaliyetleri rollerine odaklandıkları sırada değişiyo...

Wallade 5 ay önce