Wallade 1 ay önce

Lisanlar nasıl oluştu?

Lisan çeşitliliği nasıl oluştu? Dünyada çok fazlaca dil var peki nereden geliyor bu kadar dil? İşte yanıtı..

Öncelikle belirtelim Dilbilimciler de bu sorunun yanıtını arıyorlar. Çünkü dünyada çok fazla dil var. Yeni bir araştırmada lisan farklarının çevresel koşullara bağlı olarak oluştuğunu söylüyor. Bu araştırma yakın zamanda ABD ile Fransa ortaklığında yapıldı ve 628 dil incelendi.

Araştırmacılar, her bir lisandaki sesli ve sessiz harflerin kullanım sıklığını inceleyip, elde edilen veriyi o dilin konuşulduğu iklim ve çevre koşullarıyla kıyasladıklarında ses ve hecelerle bu faktörler arasında ilginç  bir bağ olduğunu tespit ettiler. Örneğin yıllık ortalama sıcaklık, yağış miktarı, dağların adeti ve ağaçların miktarı gibi değişimler, konuşulan dilin yapısını belirliyor olabilir. 

Araştırmayı yöneten bilim insanları bu durum için "akustik adaptasyon" dediler. Teori şöyle; sağlıklı iletişim kurabilmek için sesimizi karşıdaki insana en doğru şekilde ulaştırmamız gerek. Yüksek frekanslı sesler olarak tanımlanan sessiz harfler, ormanlık alanlarda daha kolay bozuluyor çünkü bunları söylerken  yayılan ses dalgaları çevreki ağaçlar nedeni ile düzgün yayılamıyor. Yüksek sıcaklıklarda havada dalgalanma oluşturduğu için de ses dalgalarının yayılması üzerinde olumsuz bir etkiye sahip ve sessiz harflerin böyle bir ortamda duyulması zorlaşıyor. 

Araştırmada, sıcak iklime ve yoğun ormanlara sahip bölgelerden yayılmış dillerin, diğerlerine göre daha az sessiz harf içerdiği görüldü. Bı dillerde sesli harflerin kullanımı da değişime uğrayıp baskın hale geliyor.

Akustik adaptasyon teorisi kuşlara uygulandığında da aynı sonuçlar alınmıştı. Sıcak iklimlerde ya da ormanlık alanlarda yaşayan kuşlar, seslerini bulundukları ortama göre ayarlayıp frenkas değiştiriyorlar.

1
# Sinema&TV

Yeni bir yabancı dizi arıyorsanız bu listeye mutlaka bakmalısınız

Efsane dizileri bitirdiniz ya da final yapmış olabilir ama dizi sektörü bu konuda hiç boş...

Burak 6 ay önce
2
# Bilim&Uzay

Teegarden Yıldızı yakınında iki yeni Dünya benzeri gezegen keşfedildi

Wallade 6 ay önce
2
# Yaşam&Tarz

Erkeklerin Kadınlarda Gerçekten Umursamadıkları 6 Şey

Wallade 3 ay önce
1
# Teknoloji&Oyun

Oyunlardan alınan hayat dersleri

Wallade 7 ay önce
0
# Tabiat

En hızlı büyüyen canlı hangisi?

Wallade 3 ay önce