Wallade 2 ay önce

Okyanusun insanları Bajaular

Kara ile bağlantılarını koparmış Bajau kabilesi, denizler ile dost olmuşlar. Onlar denizi sevmiş, denizde onları kabul etmiş.

Bajauları; Endonezya, Malezya ve Brunei'nin ortak alanı Borneo'da, Filipinler'de, ve Sulawesi denizlerinde yaşarlar. Sanki deniz için doğmuş olan Bajaular doğal bir adaptasyon sonucu olarak suyun altında uzun süre kalabilirler. 

Yaşamlarının her anı okyanus olan Bajaular, aktivitelerini de gel git hareketlerine göre ayarlamış.. Öyle ki çocukları doğduklarından itibaren denize adapte olmaya başlıyor. Ve hatta bazı Bajaulu çocuklar denizle o kadar vakit geçiriyor ki gözleri su altında daha iyi görmeye başlıyor.

Bajaular’da biçimsel bir eğitim, devlet ve din anlayışlarından bahsetmemiz oldukça zor. Yalnız Bajaular’ın tek korkuları, denizlerde barbarca hüküm sürmek isteyen hırsızlar ve korsanlar. Bundan dolayı Bajaular, karaya oldukça yakın yaşamaya çalışıyorlar.

Bajaular’ın saatleri bile denizin gel git hareketlerine göre ayarlı. Dünya üzerinde denizle bu kadar iç içe yaşayan başka bir toplum yoktur.

Normal bir insanın dalış kıyafetsiz daldığında göğüs kafesini paramparça edebilecek, basınç seviyelerine kadar rahat bir şekilde inip 5-7 dakika arasında nefeslerini sorunsuz tutabilecek kapasiteye sahip olabiliyorlar.

Bajaular’ın en dikkat çekici üyesi Sulbin. Sulbin, bir su altı avcısı ve su hayatına karşı kendimizi ne kadar zorlayabileceğimizin canlı bir kanıtı. Sulbin 30 m derinlikte bile avlanabildiğini, bunu şov için yapmadığını sanki karada avlanıyormuşçasına kolay ve doğal bir şekilde avlandığını söylüyor.

0
# Bilim&Uzay

Mars toprağında kaktüs yetiştirirsek ne olur?

Wallade 1 ay önce
1
# Aktüel&Trend

Dejavu nedir?

Wallade 2 ay önce
1
# Mimari

Notre Dame'ın restorasyonu için 9 saçma fikir

Burak 8 ay önce
2
# Tabiat

Köpek balıkları kıyılarımıza neden yaklaştı?

Wallade 5 ay önce
0
# Sağlık&Fitness

Alzheimer insanı uyanık tutan hücrelere saldırıyor

Wallade 4 ay önce