Burak 10 ay önce

Pokémon Dedektif Pikachu ateşlenemedi

Pokemon gerçek bir kültürel fenomen. Kart ve konsol oyunları, TV şovları, animasyon filmleri ve diğer ürünlere yayılmış, 90 milyar doların üstüne ulaşan bir franchise. Oyunlarını oynayan, TV şovlarını izleyen ve birçok filmi takip eden hayranları için , franchise'ın ilk resmi canlandırma filmi Dedektif Pikachu'nun Pokemon hakkında her zaman keyif aldıkları şeylerle birleştiğinden eminim.

Dedektif Pikachu’nun büyük kısmı, insanlarla birlikte yaşayan pokemonların olduğu Ryme City’de geçiyor. Dedektif Harry Goodman Clifford Corporation'ı araştırırken, kayboluyor ve öldüğü sanılıyor. Harry'nin oğlu Tim (Justice Smith) Ryme City'ye geliyor ve burada garip bir olayla anlayabildiği Harry's Pikachu (Ryan Reynolds tarafından seslendirildi) ile tanışıyor. Bir muhabirin (Kathryn Newton) ve Psyduck'un yardımıyla Pikachu ve Tim Harry'nin ortadan nasıl kaybolduğunu araştırıyorlar.

Dedektif Pikachu bir çok şey yapmaya çalışıyor: komik olmak, dedektiflik hikayesi anlatmak gibi. Neredeyse her bakımdan başarısız oluyor.

Filmin en büyük başarısızlığı belki de gizemli komplo. Tabii ki, gizem çocukların izleyebileceği kadar basit olmak zorunda ama bunun yazımı oldukça berbat. 

Pokemonlar daha problemli. Filmde çoğu zaman AVM'lerdeki kostüm giymiş animatörlere benziyorlardı. Pokemon evreninin de alışılagelmişin dışında bir dünya sunulmuş.

Tim ve Pikachu arasındaki bağlantıyı konuşabildiklerinden dolayı hissetmek bizim için daha kolay olmalı. Ayrıca benim için bu dublör-oyuncu seçiminin bir problem olduğu yer. Ryan Reynolds'u severim, kendini gerdiğinde gerçek oyunculuğu ortaya çıkıyor. Eğlenceli, ilgi çekici bir kişilik. Ama aynı zamanda bu filmde garip bir oyuncu gibi geldi bana. Sürekli "evlat" diye seslenmesi de tuhaf geldi. Hani bizim çizgi seriden alıştığımız bağ yoktu. 

Bir de Pikachu'nun kargaşada şapkasının bir başında olması bir kaybolması nasıl gözden kaçar anlayabilmiş değilim. GoT gibi yapımlarda da oluyor bu fakat filmi yaptıktan sonra hiç izlemiyorlar mı?

Filme dünya çapında ilgi büyüktü. Film başlamadan heyecanlanan çocuklar ve Pokemon tişörtleriyle birçok insan merakla beklediğini gördüm. Ne var ki filmin kesinlikle evrene yabancı olan insanları Pokemon dünyasına getirebilecek kadar iyi olmadığını söylemek yanlış olmaz. Ancak devam eden bir seri olabileceğinden yani kaynağı benzersiz olduğundan işe yarar şeyler ortaya çıkacaktır. 

2
# Tabiat

Alacakaranlık Bölgesi'nde Resifler için Umut

Wallade 8 ay önce
2
# Tabiat

Çoğu kişi bu melezin var olduğunu düşünmüyordu

Mesut 9 ay önce
2
# Sinema&TV

Sinema dünyasında makyajla oluşturulan sıra dışı değişimler

Wallade 11 ay önce
2
# Tabiat

Küçük hayatlarını yaşayan Cüce Farelerinin sevimli halleri

Wallade 8 ay önce
0
# Sinema&TV

Türkler geliyor: Adaletin Kılıcı

Mesut 2 ay önce