Burak 11 ay önce
BurakE #Mimari

Haringvliet kıyılarında yumurta şeklinde kuş gözlemevi

Haringvliet nehri kıyısında kuşları daha net tanımak amacıyla yumurta şeklinde tasarlanan gözlemevi parametrik dizaynı ile oldukça dikkat çekici.

Hollanda merkezli mimarlık ekibi RAU, Haringvliet savaklarının açılmasını kutlamak için ‘T IJ adlı yumurta şeklindeki yapıyı tasarladı. Bölgede, doğa rezervlerindeki biyoçeşitliliğin artacağı ve gelecek yıllarda daha sağlam, daha sağlıklı bir ekosistemin oluşacağı öngörülmüş.  İnsanların bu değişiklikleri tecrübe etmelerine ve keşfetmelerine izin vermek için, 'T IJ de dahil olmak üzere bir dizi kuş gözlemevini, Haringvliet sahasında tasarlamayı amaçlamışlar.

Tasarım ekibinde Thomas Rau, Ro Koster, Michel Tombal, Jochem Alferink, Martin Van Overveld, Athina Andreadou, Loyse Rebord ve Rodrigo Altamirano yer alıyor.

‘T IJ ‘the egg’ adını verdikleri proje kapsamında oluşturulan gözlemevinin inaşasına Ekim 2018'de başlanmış ve Mart 2019'da tamamlanmış.

'Gelgit' anlamına gelen 'TIJ', Haringvliet'te oluşan gelgitleri ifade ediyor.

Gözlemevinin kurulduğu bölge, farklı kuş türlerinin üreme alanları olduğundan ve birkaç kuş türüne ev sahipliği yaptığı için oldukça planlı bir yere inşa edilmiş. Ayrıca yapıda kullanılan mimarlık göz dolduruyor. İşte mükemmel düşünce ile dizayn edilen gözlemevinden kareler..

1
# Teknoloji&Oyun

George R.R.Martin imzalı "Elden Ring" duyuruldu

Mesut 9 ay önce
0
# Fotoğraf

Sevginin gücü..

Wallade 7 ay önce
1
# Sinema&TV

La Casa de Papel'in yeni sezonundan kareler

Wallade 11 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Persona 5 tasarım çalışmaları e-kitap olarak yayınlandı

Mesut 10 ay önce
1
# Dijital Sanat

Geçmişin sanat simgeleri bugünün toplumunda nasıl görünürdü?

Burak 9 ay önce