Wallade 1 ay önce
admin #Tabiat

Tadını merak ettiğimizden neslini tükettiğimiz 6 hayvan

İnsanların doyumsuz iştahlarıyla neslinin yok olmasını sağladığımız canlılar, bugün hala yaşasaydı ne olurdu bilinmez ama en vahşi canlının insanlar olduğunu düşünürsek iyi ki de nesilleri tükenmiş diyebiliriz. İşte düşüncesiz sömürümüz için kaybettiğimiz hayvanlardan bazıları..

Dodo - Raphus cucullatus

Bu uçamayan, sevimli ve zararsız kuşlar bir zamanlar Hint Okyanusu'ndaki Mauritius adasında rahatça yaşadılar. En büyüğü bilinen 23 kg kadar ağırlığa sahipti. Mavi-gri tüylere ve büyük kafalara sahiptiler. 

1507'li yıllarda Portekizli denizciler tarafından keşfedilen bu kuşlar, zamanla bu denizcilerin et ihtiyacını karşılamak için oldukça rahat bir ortam oluşturmuş. Maymunların, domuzların ve farelerin adaya daha sonra sokulması, bu masum kuşların, savunmasız yumurtalarının üzerinde ziyafet çekmelerine sebep olmuş.

Bilinenlere göre son Dodo 1681'de öldürülmüş. Ne yazık ki, çok az bilimsel açıklama veya müze örneği var.

Steller'ın Deniz İnekleri - Hydrodamalis gigas

1741 yılında Alman doğa bilimci Georg W. Steller tarafından keşfedilen ve aynı adla adlandırılan bu deniz inekleri, bir zamanlar Bering Denizi'ndeki Komandor Adaları'nın kıyı bölgelerine yerleşmişti.

Steller'ın deniz inekleri 9 ila10 metreye kadar (30 feet'in üzerinde) ulaşmış oldukları ve yaklaşık 10 metrik ton (22.000 pound) ağırlığında oldukları biliniyor. Bu uysal hayvanlar, kıyı sularının yüzeyinde yüzerlerdi, ne yazık ki su altında kalmak için çok az yetenekleri vardı.

Bu durum, onları uzun deniz yolculuklarında kolay et kaynağı olarak Rus fok avcılarının zıpkınlarına hedefler haline getirdi. Et ihtiyacından çok çoğu zaman israf edildi ve türleri ilk keşfedildikten 30 yıl sonra 1768 yılında tükendi. Bugün korunmuş hiçbir örnek yok.

Yolcu Güvercini - Ectopistes migratorius

Gökyüzünü günlerce karartabilecek olan büyük göçmen sürüleriyle dolaşan bu kuşlar, 1900'lerin başlarında et için oldukça çirkin bir şekilde avlandılar. Şehir pazarlarında satışa da sunulan bu türün üreme dönemlerinde bile rahat yüzü görmediler. 

1870'den itibaren türlerinin çöküşü aşırı hale geldi ve sonraları bazı insanlar, kuşları esaret altında yetiştirmek için çabaladılar. Martha adıyla bilinen en son yolcu güvercini, 1 Eylül 1914'te Ohio'daki Cincinnati Hayvanat Bahçesi'nde öldü.

Avrasya Sığırları - Bos primigenius primigenius

Modern sığırların atalarından biri olan Avrasya sığırları, bir zamanlar Avrupa, Sibirya ve Orta Asya'nın bozkırlarında uzanan büyük ve vahşi bir öküzdü. Omzunda 1,8 metre (6 fit) yüksek ve öne doğru kıvrık boynuzları olan Avrasya aurokları agresif mizaçlarıyla tanınırlardı ve antik Roma arenalarında spor için dövüştürülürlerdi.

Bir oyun hayvanı olarak Avrasya'nın bu sığırları, kademeli olarak avlanarak yok oldu. 13. yüzyılda, nüfusu o kadar azalmıştı ki, onları avlama hakkı Doğu Avrupa'daki soylular ve kraliyet haneleri ile sınırlıydı.

1564'te, oyun sahipleri kraliyet araştırmasında yalnızca 38 hayvan kaydetti ve en son bilinen Avrasya sığırı 1627'de Polonya'da öldü.

Büyük Auk - Pinguinus impennis

Büyük auk, Kuzey Atlantik'teki kayalık adalardaki koloniler halinde yaşarlardı. Faroe Adaları, İzlanda ve Funk Adası'nda üreyen ve uçamayan bir deniz kuşuydu.

Kuşlar yaklaşık 75 cm uzunluğundaydı ve su altında yüzmek için kullandıkları kısa kanatları vardı. Tamamen savunmasız olan, özellikle 1800'lerin başlarında, hain avcılar tarafından yiyecek ve yem için öldürüldüler.

Bilinen son örnekler, Haziran 1844'te İzlanda'daki Eldey adasında müze koleksiyonu için öldürüldü.

Yünlü Mamut - Mammuthus primigenius

Sibirya'daki iyi korunmuş, donmuş karkaslar sayesinde yünlü mamut, tüm mamut türlerinin en iyi bilinenleridir. Bu büyük hayvanlar, 7.500 yıl önce, son Buzul Çağı sona erdikten sonra öldüler.

İklim değişikliği, neslinin tükenmesinde kesinlikle önemli bir rol oynamasına rağmen, son araştırmalar, insanların bu hayvanların ölümlerinde veya en azından nihai nedeninde itici bir güç olabileceğini göstermektedir. Ve görünen o ki güçlü mamut bile değişen bir dünyada insan iştahına dayanamadı.

0
# Bilim&Uzay

Mars toprağında kaktüs yetiştirirsek ne olur?

Wallade 1 ay önce
2
# Fotoğraf

2019 Yemek Fotoğrafçılığı kazananları

Wallade 8 ay önce
1
# Sinema&TV

Aslan Kral beyazperdeye dönüyor

Wallade 8 ay önce
2
# Teknoloji&Oyun

Russian Starcon'dan birbirinden harika cosplay çalışmaları

Wallade 6 ay önce
3
# Sinema&TV

Filmlerde sahne arkalarında gerçekleşen pratik teknikler

Sude 6 ay önce