Üzgün müyüm depresyonda mıyım nasıl anlarım?

Depresyon çoğu zaman yanlış anlaşılıyor. Üzgün insan ile yani içinde bulunulan keder halinin süresi uzun olan insan ile depresyondaki insan arasında önemli ölçüde fark bulunuyor; depresyonun beynimizdeki süreçleri.. Peki bu farkı nasıl anlarız?

Depresyonu işaret eden durumlardan biri, beynin sinir ileticilerinden olan, mutlu ve iyi hissetmemizi sağlayan serotonin seviyesindeki düşüş. Beynin bazı birimlerindeki serotonin seviyesinin azalmış olması depresyonu tetikliyor.

Bir diğeri de örneğin ön limbik sistemdeki faaliyet artışı. Buradaki birimlerin aşırı çalışmasında da iyi ve mutlu hissetmemeiz zorlaşır. Yine dikkat çekici bir değişiklik, ilgi ve motivasyonun azalması. Bu durum, ön lobun, motor, bilişsel ve davranışsal becerilerin ortaya çıkmasıdan sorumlu birimlerle kurduğu bağlantının zayıflaması sonucunda yaşanıyor. Normalde çok daha aktif olduğu için zayıflaması halinde olumsuz düşüncelerde artış  ve mutlu hissettirmesi gereken durumlarda daha az haz alma gibi bazı kaçınılmaz sonuçları oluyor.

Ayrıca ne yazık ki depresyon yukarıda belirtilen değişikliklerle alakalı değil. Araştırmacılar, depresyonun birbirinden farklı birçok görünüme sahip olabileceğini açıkladılar. Her birinde beyindeki faaliyet değişimleri de fark gösteriyor. Hatta aynı depresyon türüne sahip olsanız bile bir başkasının beyninde bu durum farklı bir süreçle ortaya çıkmış olabiliyor.

2
# Dijital Sanat

Avengers oyuncuları 90'lı yıllarda çıksaydı?

Wallade 9 ay önce
0
# Sağlık&Fitness

İç organlarımız neden simetrik değil?

Wallade 5 ay önce
1
# Tabiat

Develer gerçekten hörgüçlerinde su depoluyor mu?

Wallade 6 ay önce
2
# Tabiat

İstiridyelerin yaptığına bakın

Wallade 7 ay önce
0
# Tabiat

Kelebekler neden düz uçmaz?

Wallade 3 ay önce