Wallade 1 ay önce
admin #Yemek

Yere düşen yiyeceği hemen alırsak yine de mikrop kapmış olur mu?

Çok açsınız ve en sevdiğiniz yiyecek elinizde. Tam ilk ısırığı alacaksınız ki birisi kolunuza çarptı ve o nefis yiyecek yere düştü. Ne yapardınız? Sinirlenmek ve hayal kırıklığına uğramak dışında?

Yiyeceği hemen yerden alıp hiçbir şey olmamış gibi kaldığınız yerden devam eder miydiniz? Aslında böyle bir durumda "5 saniye kuralı" geçerli oluyor. Yine de almamanızı öneririz. Peki nedir bu 5 saniye kuralı?

5 saniye kuralına göre; yere düşen bir yiyeceği 5 saniye geçmeden önce almayı başarabilirseniz, yerde bulunan bakterilerin yiyeceğe geçebilecek zamanları olmuyor. Peki bu doğru mu? 

Araştırmalar gösteriyor ki, yere düşen bir yiyeceğin 1 saniye sonra bile bakteri içeren duruma geldiği belirtiliyor. Ama bu biraz da bakterilen türüne bağlı. Yiyeceğinizi nispeten temiz olduğunu düşündüğünüz bir yere düşürdüyseniz ya da halının üstüne düştüyse birkaç saniye içinde almanız onu kurtardığınız anlamına gelebilir.

Bakteriler, halı gibi yüzeylerde hemen transfer olamıyorlar. Ama bu kuralın geçerli olması için halıya düşen yiyeceğin kuru olması gerek. Düşürdüğünüz yiyecek sıvıya yakın halde ise ahşap ve laminat yüzeylerde bu süre daha da uzayabiliyor. Örneğin ısırılmış ve suyu akmış bir elma düştüyse 3 saniye gibi kısa bir sürede almayı başarmanız, onu kurtarmış olmanızla sonuçlanabilir. 

Ancak yine de belli olmaz. Çünkü düşürdüğünüz zeminde hangi bakterilerin olduğunu bilemezsiniz. Bazı patojenler öyle hızlı hareket ederler ki yiyeceğiniz düştüğü anda ona hücum edebilecek kapasitedeler. 

1
# Tasarım&Dizayn

Bu ev göreceğiniz en tuhaf ev olabilir

Wallade 8 ay önce
1
# Sinema&TV

Google'dan Thanos'un eldiveni sürprizi

Wallade 8 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Bumerangın Geri Dönüşünün Sırrı Nedir?

Wallade 2 ay önce
0
# Bilim&Uzay

Hava durumunu aslında bakterilerin kontrol ettiğini biliyor muydunuz?

Wallade 1 ay önce
1
# Dijital Sanat

PhotoShop savaşları

Mesut 7 ay önce